Rubriky
Spoločnosť

Problémová mládež?

Do triedy na strednú školu mi chodil tichý chlapec. V škole mal výborné výsledky, jednotky, dvojky. Občas neprišiel do školy, ale učivo hravo dobehol. Prvý ročník v odbore „kuchár“ ukončil bez problémov. V septembri som všetkých žiakov čakala opäť ako ich triedna učiteľka. Ale Jakub neprišiel. Pokúšala som sa s ním spojiť, ale nedarilo sa mi. Ako žiak po ukončení povinnej desaťročnej školskej dochádzky mohol na žiadosť rodičov odísť zo školy a ísť pracovať. Čo sa s ním vlastne stalo, to som sa dozvedela až omnoho neskôr.

            Jeho spolužiaci mi len tak mimochodom spomenuli, že Jakuba stretli niekde v meste. Pýtal sa, čo je nové v škole. „Škoda,“, vravel, „že aj ja nemôžem chodiť do školy!“ Matka žila so štyrmi deťmi sama. Každé malo iného otca. Najstarší bol Jakub, najmladšie dieťa bolo bábätko, keď bol Jakub v prvom ročníku strednej školy. Občas sa mama „vyparila“ na niekoľko dní. Doma ostali všetky deti ponechané postarať sa samé o seba. Bolo na Jakubovi, aby ich nejak zabezpečil, t.j. dal im najesť. A to nebolo nijak jednoduché. Doma neostali žiadne peniaze, jedlo sa minulo a musel sa posnažiť, aby pätnásť, či šestnásťročný chlapec zohnal niečo pre súrodencov.

detičky

            Hneď ako bolo isté, že matku nebude naháňať „sociálka“ kvôli zanedbávaniu povinnej školskej dochádzky dieťaťa, rozhodol sa Jakub alebo jeho mama (to neviem), že pôjde zarábať peniažky. Tak nastúpil hneď ako to bolo možné do fabriky. Mobilný telefón mu matka zabavila. Asi, aby ho mohla predať. Alebo možno, aby sa Jakub nedovolal kamarátom. Sú dni, keď na neho opäť myslievam a premýšľam, čo by som mohla urobiť, ak by som sa o jeho situácii dozvedela vtedy, keď bol ešte mojím žiakom.

            Keď sa dozviem takéto správy, a nie je to až také zriedkavé, ako by sa zdalo, je mi veľmi smutno. Nie vždy sú deti a mladí ľudia takí ako Jakub. Častokrát prejavujú svoj boj so životom úplne inak. Sú agresívni, vulgárni, niektorí hľadajú útechu v drogách. Až stretnete mladého človeka alebo ešte dieťa, ktoré sa vám nebude svojím správaním páčiť, skúste si spomenúť na tento môj ďalší príbeh.

            Opäť použijem príklad zo školského prostredia. Tentokrát som ho zažila nie ako učiteľka, ale ako matka. Keď začali moji synovia navštevovať základnú školu, posadila som si ich pred seba a naliehavo som ich žiadala, že ak by sa im v škole alebo inde dialo niečo zlé, musia mi to okamžite povedať. Mladší syn mi asi po dvoch mesiacoch povedal, že v školskej družine im chlapec z inej triedy robieva viacerým zle. Keď som prišla pre neho ďalší deň do družiny, opýtala som sa synka, či je ten chlapec ešte s nimi v družine. Po kladnej odpovedi som si ho dala zavolať z triedy na chodbu. Prišiel chlapec s veľkými hnedými očami a už z diaľky som videla, ako sa krčí, akoby čakal, že dostane výprask. Zdal sa mi o niečo väčší ako ostatné deti v skupine.

            Postavila som si ho pred seba a miernym hlasom som sa ho opýtala, ako je možné, že taký veľký a šikovný chlapec robí ostatným deťom v škole naprieky. Pichal deti pravítkom, písal im po písankách, atď. Veď on by ich naopak mal pred ostatnými chrániť. Objala som ho okolo ramien a vynútila som si tak od neho sľub, že už sa podobné výčiny nebudú opakovať. A tak sa aj stalo. Odvtedy bol v školskej družine aj v triede kľud.

rodina

Pani vychovávateľka mi prezradila, že chlapec je aj s bratom problémový už viac rokov. Už tu boli aj policajti. Otec ich doma vždy veľmi zbije a chlapci si to zase ventilujú na mladších deťoch.

Ale keď im dáte pocítiť, že sú dôležití pre tento svet, oni si svoje miesto v spoločnosti nájdu. Stanú sa rovnocennými partnermi ostatných. Nie vždy sa to podarí, ale nestojí to za pokus?

Rubriky
Spoločnosť

Squid Game mánia

A to nielen u amerických divákov, ale aj v desiatkach ďalších krajín celého sveta. Momentálne je najväčšou senzáciou aj u slovenských predplatiteľov. Zo začiatku sa len šepkalo, teraz sa už celkom nahlas hovorí o tom, že je to najúspešnejší seriál aký na Netflixe kedy bol. O tom, že tento seriál narobil poriadny rozruch svedčí aj nepredvídateľná návštevnosť, ktorej obrovský tlak spôsobuje výpadky siete. Netflix z tohto dôvodu už čelí aj žalobe, nakoľko sa poskytovateľ internetových služieb dožaduje finančnej podpory pri takto zvýšenej prevádzke a takisto údržby z dôvodu neočakávanej masovej návštevnosti. 

squid-game-6648331_960_720

Zaujímavý koncept seriálu je nepopierateľný, niet divu, samotný autor na ňom pracoval úplne sám 13 rokov. Hlavnou témou je chudoba a ťažký život, v ktorých niektorý obyvatelia Južnej Kórei žijú. Zrazu niektorých z nich pozve neznáma organizácia hrať šesť detských hier, ktorých finančná odmena sú miliardy kórejských wonov. Tí sa hry zúčastnia s vidinou lepšieho života a vyriešenia svojich finančných problémov netušiac, že riskujú vlastný život, o ktorý môžu kedykoľvek prísť, stačí jedno nesprávne rozhodnutie. Účastníci hier aj v čase keď už vedia, že výhra nebude zadarmo a môžu kedykoľvek zomrieť v hraní pokračujú, ako tvrdí samotná tajomná organizácia, sú tam dobrovoľne.

netflix-5336006_960_720

Seriál poukazuje nielen morálku a ľudskosť, na kontrast medzi chudobou a bohatstvom, ale aj na tom ako takéto „hry o život“ zamávajú psychikou človeka, ako vedia z človeka dostať to najhoršie, ale aj najlepšie čo v ňom je. V divákovi vyvoláva silné zamyslenie sa nad tým, akú cenu má vlastne ľudský život, kam je až človek schopný zájsť. Každopádne, seriál je zaujímavý po všetkých stránkach, nielen po obsahovej ale aj po vizuálnej, diváka vtiahne do deja nečakanými scénami a preto niet divu, že sa do neho pobláznil celý svet.

 

Rubriky
Spoločnosť

Ide o pomoc alebo o moc?

Na Slovensku sa pravidelne vynárajú zdanlivo odnikiaľ návrhy na sprísnenie, či zakázanie interrupcií a je viacero dôvodov, prečo sú takéto návrhy problematické a nespravodlivé voči ženám. Interrupcia nie je nikdy pre ženu ľahké rozhodnutie, a preto by nemalo byť ešte viac sťažované prostredníctvom zákonov. Každá žena je v inej životnej, finančnej, či rodinnej situácii a má iné možnosti, ktoré najaktuálnejší návrh zákona o sprísnení interrupcií nezohľadňuje. Poslankyňa Záborská opakovane predkladá návrhy na sprísnenie interrupcií a otvorene priznáva, že cieľom je dosiahnuť, aby žiadna žena nepodstúpila prerušenie tehotenstva. Toto sa snažia navrhovatelia tejto zmeny zákona skryť za zriadenie núdzového bývania pre tehotné ženy, či príspevok v hodnote 3170,14€ pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Ďalšou zmenou by bolo predĺženie lehoty, ktorú má každá žena na rozmyslenie svojho rozhodnutia. Tá by sa zo 48 hodín zvýšila na 96 hodín, čo by vo väčšine prípadov negatívne pôsobilo na psychiku ženy, ktorá je si už svojím rozhodnutím istá.

žena

Slovensko však nie je jedinou krajinou, kde sa politici snažia siahnuť na práva žien. Známa je napríklad už neaktuálna politika jedného dieťaťa v Číne, kde boli ženy až do roku 2015 nútené podstúpiť potrat v prípade druhého tehotenstva. Na Malte sú interrupcie úplne zakázané, pričom za porušenie tohto zákona hrozí odňatie slobody. V neposlednom rade tento rok začal platiť v susednom Poľsku zákon, ktorý považuje interrupciu z dôvodu vývinovej vady plodu za protiústavnú, pričom väčšina potratov v krajine bola v minulých rokoch vykonaná práve z tohto dôvodu.

těhotenství

Napriek tomu, že výskumy v oblasti spojitosti interrupcií a psychického zdravia žien sa často nezhodujú, nedá sa poprieť, že ide o stresujúcu situáciu, ktorá sa v prípade schválenia takéhoto návrhu zákona pre mnohé ženy stane bezvýchodiskovou. V takom prípade hrozí vznik, či zhoršenie psychického zdravia, finančné problémy, či neprofesionálne vykonané potraty, ktoré v konečnom dôsledku môžu byť pre ženu aj pre dieťa život ohrozujúce.

Rubriky
Spoločnosť

Dejiny a my

Dejiny budú našou súčasťou neustále. Sú našou súčasťou práve teraz, boli našou súčasťou v daných okamihoch a aj budú s nami, keď my budeme v tých časoch. O dejinách sa toho veľa hovorí a množstvo historikov má na dejiny rôzne výklady. Takisto aj napríklad v socialistickej republike sa učilo niečo úplne iné ako sa vlastne stalo. Vraj sa v roku 1968 stal prevrat, kedy nás vlastne naši ruskí bratia zachránili pred neviem kým. Že nám pomohli, aby sme sa mali lepšie. Aby nebola utláčaná robotnícka trieda a násilne si nás pripojili. staré červené auto.pngTo, čo zažívali naši starí rodiča alebo rodičia v tých chvíľach, keď nevedeli, čo sa ide diať, muselo byť hrozné. Všade boli vojaci, tanky a násilné pripojenie si slovenskej a českej republiky bolo priam k neuvereniu. Naša povojnová prvá republika bola vo výbornom rozkvete, čo asi vadilo Sovietskemu zväzu, ktorý takto radikálne rozhodol o privlastnení si daného územia. Našej slovenskej ekonomike sa výborne darilo nebyť tohto zlomu. Paradoxne tento režim sovietsky – socialistický vydržal dlhých dvadsať rokov až pokým sme sa voči nemu vzopreli a zabojovali. Vybojovali sme si vlastné práva na svoju republiku a v roku 1993 mohla teda vzniknúť opäť Slovenská republika. demonštrácia ľudí.jpgKeby nás sovietsky zväz nebol zabrzdil svojou okupáciou, tak by sme mohli byť perfektne rozvinutá krajina ako aj dnešné Rakúsko alebo Nemecko, ktoré bez problémov prežili až do dnešnej doby bez utláčania, privlastňovania si územia a podobných zverstiev. Nebudem tu plne diskriminovať socialistický režim alebo niečo podobné, ale keď sa začítate  do dejín, tak vám dôjde, že všetko mohlo byť inak… nebyť takejto situácie, ktorá sa stalo. Dalo by sa to prirovnať k dnešnej Severnej Kórei alebo Kuby, kde doteraz funguje diktátorský režim a ľudia dostávajú len také informácie, ktoré sú im povolené od vyšších orgánov. Inak majú smolu na nejakú spravodlivú informatizáciu alebo niečo podobné.