Materstvo nie je tým, čím sa zdalo byť

Každému, čo jeho je, hovorí sa. Väčšina mám zažíva náročný stret s realitou hneď, ako zistia, že materstvo zďaleka nie je také, ako vyzerá byť v televíznych reklamách alebo časopisoch určených pre tehotné. Nemajú rozžiarený pohľad, ani dokonalý make-up a účes. Ich jedinou túžbou je poriadne sa vyspať a prechádzky s kočíkom, na ktoré sa kedysi tak tešili, patria k nepríjemným vrcholom dňa. Hlavne v zime, keď dieťa odmieta spolupracovať pri obliekaní. Nikto sa preto nemôže čudovať, hlavne ak nemajú pomoc od partnera či rodiny, že sa skôr či neskôr začnú cítiť unavené a prázdne.

Prevencia je základ

Týmto stavom je však najlepšie predchádzať. Pravidelný odpočinok vo forme návštevy kamarátky, kaderníka, kozmetičky by mal byť základnou zásadou. Netreba rezignovať ani na staré koníčky a venovať sa im aspoň v obmedzenej miere. A hlavne, nezabúdať na partnera. Možno si poviete, že sa to lepšie radí ako realizuje. Treba si však uvedomiť, že nie ste na svete sami so svojou veľkou láskou k deťom. Podobne zameraných ľudí nájdete aj inde, môžete využiť platené služby opatrovateliek alebo v hlavnom meste detské centrum, škôlku či jasle v jednom. Váš miláčik tak strávi pár hodín v spoločnosti iných detí, nájde si prvých kamarátov a bude sa oňho starať kolektív pracovníkov, pre ktorých je práca s deťmi poslaním, nie obyčajným zamestnaním.

Nedajte priestor zbytočnému strachu

Je pochopiteľné, že máte obavy z neznámeho, hlavne, keď ste zvyknutí byť s potomkom každú minútu. Stačí to však skúsiť aspoň raz. Ten pocit, že ste stále tým, kým ste boli, len bohatšia o pár nezabudnuteľných skúseností a s novou dôležitou životnou úlohou, si totiž počas bežného dňa len ťažko uvedomíte.