Jedlý živý plot z machovky peruánskej
Machovka peruánska pochádza z Kolumbie, Ekvádoru, Brazílie a Peru. Aj napriek tomu sa jej dobre darí v našich, o čosi chladnejších podmienkach. Na záhrade plní estetickú, ale aj praktickú funkciu, keďže sú jej plody jedlé. Táto trvalka, je preto ideálnou rastlinou na založenie jedlého živého plota.
Živé ploty patria k veľmi obľúbeným doplnkom na záhradách. Pokiaľ ich vysadíte z druhov rastlín, ktoré sú určené aj na konzumáciu, okrem pekného doplnku, získate aj bohatú úrodu vlastných plodov. Machovka peruánska nemá žiadne špeciálne požiadavky na pestovanie. Porastie vám naozaj všade, dokonca ju nemusíte ani hnojiť. Základom je dostatočne vlhká pôda. Tú zabezpečíte tak, že ku koreňom nahrniete dostatočnú vrstvu vyzretého záhradného kompostu, slamy, alebo čerstvo posekanej trávy. Aj keď sa nejedná o popínavú rastlinu, potrebuje podobnú oporu ako napríklad paradajky, a to hlavne v tom prípade, že z nej chcete vytvoriť spomínaný živý plot.
Okrasné kalichy oranžovej farby, dozrievajú na jeseň. Po ich zbere, rastlinu zrežte až takmer úplne ku zemi. Nad ňou by mali ostať len hrubšie stonky, vysoké približne desať centimetrov. Pred zimou na nich navrstvíme poriadnu vrstvu lístia, slamy, alebo iného materiálu, ktorý ju ochráni pred prípadným zamrznutím. Príliš tuhé mrazy, by ju mohli totiž poškodiť.
V chladných oblastiach, môžeme tieto rastliny pestovať aj v nádobách. Na jeseň ich však musíte umiestniť do miestnosti, kde nemrzne. Na jar ich vonku umiestnime až po skončení posledných mrazov.
Konzumujeme malú bobuľku, ktorá sa nachádza vo vnútri kalichu. Môžeme ich jesť v surovom stave, napríklad ako súčasť šalátov. Výborné sú však aj džemy, alebo marmelády. Pokiaľ budete ich zber vykonávať za úplne suchého počasia, v chladnejšej miestnosti vám vydržia čerstvé aj niekoľko mesiacov. Plody machovky sú výborným zdrojom vitamínu C, beta-karoténu, niacínu, fosforu a bielkovín a taktiež podporujú imunitný systém.
Pri pestovaní si dajte pozor na vošky. Ide asi o jediných škodcov, ktoré túto rastlinu napádajú. Na ich odstránenie môžete použiť chemický postrek, alebo mechanický zber.