Deti a vreckové

Keď ste boli deťmi vy, možno ste vreckové ani nedostávali. Rodičia vám všetko potrebné zaobstarali a ak ste aj niečo chceli, jednoducho ste si o to požiadali a záležalo už na nich, či vám to kúpia alebo nie. S dobou sa však mení aj myslenie ľudí. Mnoho mladých rodičov sa rozhodnú dávať svojim ratolestiam vreckové. Ide naozaj o malú sumu, napríklad aby si zašli v škole do bufetu, prípadne si odkladali do prasiatka. Je to však dobré?

úspory

Na jednej strane je to skvelý spôsob, ako ho priučiť vážiť si peniaze. Ak si bude tieto sumy šetriť, môže si za ne neskôr niečo kúpiť, napríklad novú hračku. Niektoré deti sú veľmi rozumné a strážia si svoje peniažky ako oko v hlave. Čo však v prípade, ak si vaše dieťa za peniaze kupuje nezdravé jedlá? Je potrebné mu to vysvetliť. Raz za čas neuškodí, aby si v školskom bufete kúpilo keksík, ale každý deň to ani z hľadiska zdravia nie je dobré. Navyše je možné, že aj v budúcnosti bude mať problém so šetrením. Ideálnym riešením je rozprávať sa s dieťaťom o týchto veciach naozaj otvorene.

peníze

Záleží len na vás, či sa rozhodnete dieťaťu dávať vreckové, keď dosiahne vek desať rokov alebo pätnásť. Suma závisí nielen od vašich možností, ale i od toho, v akom veku sa dieťa nachádza. Tínedžerovi môžete dávať vyššie vreckové, žiakovi na základnej škole nižšie, závisí od potrieb a od vašich preferencií.
Určite je dobré naučiť dieťa na istý zvyk, a to napríklad, že bude dostávať vreckové každý druhý týždeň. Naučí sa tak istému rytmu, tak ako to funguje i v živote. Ak ich minie skôr a zistí, že ďalšie tak skoro nedostane, uvedomí si, že sa musí naučiť dobre s nimi narábať. Súhlasíme so stanoviskom, že dieťa by malo dostávať nejaké vreckové. Podľa nášho názoru je vhodný vek desať rokov. Stačí naozaj symbolická suma, pri ktorej si môže kúpiť napríklad spomínanú zmrzlinu, cukríky alebo keksík. Vybuduje si tak k týmto základným hodnotám vzťah a zároveň vy k nemu dôveru, že dokáže byť zodpovedným človekom.