Čína tajne inštalovala spyware na niektorých telefónoch so systémom Android pre turistov

Čínski pohraniční agenti inštalovali spyware na telefóny od turistov, ktorí vstupujú do krajiny prostredníctvom určitých prechodov v regióne Xinjiang, oblasti, o ktorej je známe, že Čína vedie intenzívny dohľad nad prevažne moslimskými etnickými menšinami, ktoré tam žijú. Spyware bol dnes oznámený skupinou publikácií, vrátane The Guardian, Motherboard, The New York Times a ďalších.

hacking.png

Hraniční v regióne požadovali od turistov, aby pred vstupom odovzdali svoje telefóny a prístupové kódy. Agenti potom zmizli s telefónmi, aby ich mohli zmeniť. V prípade mobilov iPhone, ktoré údajne obsahujú pripojenie k počítaču, ktorý skenuje obsah mobilu. Pre mobily Android, to ide ďalej, s agentmi ktorý nainštalujú aplikáciu, ktorá skenuje produkt a zhromažďuje dáta.
Aplikácia s názvom BXAQ alebo Feng ktoré zhromažďuje  kontakty, textové správy, históriu hovorov, a aké funkcie sú v produkte a aké používateľské mená sa používajú v niektorých funkciách a potom tieto dáta sa odovzdávajú na server podľa pre prehľadov, App tiež prehľadáva mobil pre viac ako 73 000 súborov. Niektoré z nich zahŕňajú extrémistický obsah, ako je napríklad ISIS, ale obsahuje aj výňatky Koránu a hudbu z Japonskej metalovej kapely.

technologie.jpg

Zdá sa, že app je určená na vymazanie po dokončení kontroly. Zdá sa však, že agenti na to pri niektorých príležitostiach zabudli, čo viedlo k objavu. Skupina publikácií potom spolupracovala s odborníkmi na analýze toho, čo je pirátsky software schopný robiť. Táto prax sa nedávno zaznamenala a stretávala sa s ľuďmi, ktorí prechádzali z krajiny do krajiny.
Správy za posledných pár rokov podrobne sledovali prekvapivý Cn dohľad nad regiónom Xinjiang, ktorý je domovom mnohých etnických menšín vrátane Ujgurov, prevažne moslimskej skupiny asi 8 miliónov ľudí. Je to časť bohatý na zdroje a Cn sa obávala straty kontroly nad ním. To viedlo k používaniu systémov rozpoznávania tváre, funkciami, ktoré uľahčujú dohľad na ľudí.