Zdravý životný štýl

Keď si tento názov zadáte do Googlu, nahodí vám strašne veľa stránok. Veľa ľudí sa oň zaujíma ale čo to vlastne znamená ?
Zdravie je interferované životným štýlom až z vyše 70 percent. Zvyšné percentá pôsobia na starostlivosť a dedičnosť, čiže veci ktoré premeniť nevieme.
Je to súhrn toho ako žijeme. Môžeme sa o ňom zmieniť vtedy, ak si doprajeme niečo, čo je dobré pre nás a pre nás život resp. zdravie, napríkladspánok, pozitívna nálada. Obrátene – odstraňujeme to, čo nám škodí ako je alkohol a cigarety.
Prejav životného štýlu na zdraví – vysoká imunita, primeraná hmotnosť, dobrá výkonnosť, bežný krvný tlak..misky s ovocem.jpg
Čo robiť
Majte dostatok pohybu– najlepšie je, ak budete cvičiť každý deň, alebo minimálne 5 krát do týždňa. Ak ste ešte nešportovali, začnite úplne od začiatku. Choďte pravidelne na prechádzky a postupne si to zvýšte behaním.
Doprajte si dostatok spánku– najmenej spite 8 hodín. Naučte sa ísť spať skôr ako o polnoci, nepozerajte pred spaním do mobilu, na televíziu alebo iné obrazovky a doprajte si útulnú posteľ.
Pite veľa vody– nie však sladené. Doplňujte čistú vodu a občas nesýtenú minerálnu vodu a to viac ako 2 litre denne najmä cez leto. Nie len dostatok vody prospeje k zdraviu ale i na pleť.
Zdravo sa stravujte– dôležité sú tuky (orechy), bielkoviny a sacharidy. Veľa zeleniny a ovocia, strukoviny, obilniny. S mäsom to nepreháňajte. Preferujte celozrnne pečivo.
Zbavte sa stresu– Netrápte sa zbytočnými vecami, ktoré by ste ani nemuseli mať na mysli. Zameriavajte sa na dobré veci a nenechajte sa vytočiť. Robte čo vás baví a čo vám prinesie dobrú náladu.slaát.jpg
Myslite pozitívne– Buďte v okruhu dobrých ľudí, robte čo vás baví a nastavte si hneď z rána pozitívnu energiu.
Čo nerobiť
Nefajčite– to sa musí spomenúť ako prvé. Je to jedinou vecou, ktorá zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení.
Neprejedajte sa fast foodami– nepotrebujete zbytočné tuky a kalórie ktoré sú prázdne.
Nepite alkohol– ak si chcete príležitostne dopriať, vyberte si suché červené víno.
Najmä si vážte to, čo máte !