Uber je budúcnosť

Uber je takmer celosvetovo pôsobiaca spoločnosť, ktorá svojimi cenami a službami celkovo, bezkonkurenčné dominuje na trhu. Jej sídlo nájdeme v americkom San Francisco. V štátoch ako práve USA, či južná Amerika ponúka táto spoločnosť iné formy prepravy na aké sme my, Slováci zvyknutí. Ak si zavoláte Uber v spomínaných krajinách, je dosť možné, že pre vás príde vrtuľník či čln.

taxi

Ako to je teda u nás?

Na Slovensku pôsobí Uber, žiaľ, len v Bratislave. Samozrejme, je to len hudba budúcnosti, než sa dostane aj hlbšie do útrob našej krajiny. Avšak faktom je, že pravdepodobne, ak vôbec, nemožno počítať s mestami menšími ako Košice či Prešov z prostého dôvodu – nevyplatilo by sa to.

aplikace

V čom spočíva princíp Uberu?

Mnohí z nás si možno myslia a žijú v tej domnienke, že ide o taxislužbu. No nie je to celkom tak. Uber sa prezentuje tým, že z jeho strany sa nejedná o službu taxi, ale o službu spolujazdy. Má to celkom logické vysvetlenie, prečo je tomu tak. Ak by Uber pôsobil ako taxislužba, musel by počítať aj s príslušnými kritériami. To sú tie, ktorým čelia práve taxislužby. Ide o poplatky za parkovanie stanoviská, poplatky za pravidelnú a prísnu údržbu vozidiel, či poplatky za taxametre, ktoré sú po novom povinné v každom vozidle taxislužby. Ak by tieto kritéria taxislužby nespĺňali, hrozili by im za to vysoké sankcie, ktoré by mohli byť v konečnom dôsledku pre danú spoločnosť aj fatálne z hľadiska ďalšieho pôsobenia na trhu. A tu prichádza Uber, ktorý sa neprezentuje ako taxislužba a vďaka slovu „spolujazda“ sa úspešne môže vyhnúť spomínaným poplatkom.

uber

Uber funguje úplne jednoducho

Zatiaľ čo taxík musíte telefonicky objednať a často čakať desiatky minút, Uber je v tomto víťaz. Jeho služby spolujazdy spočívajú v mobilnej aplikácii, kde má zákazník prehľad o vozidlách v meste z hľadiska jeho polohy. Zákazník zadá svoju polohu a už len počká, pokým si ho nevyzdvihne jedno z vozidiel Uberu. Ďalšou výhodou je, že nepotrebujete žiadnu hotovosť. Na konci svojej cesty jednoducho zaplatíte cez aplikáciu, ktorá je už kompatibilná s vašou kreditnou kartou (to si zákazník zosynchronizuje už pri samotnej inštalácii aplikácie).