Svet slobodných zvierat

Skúste sa na pár minút nad týmto názvom zamyslieť a predstaviť si takúto situáciu. Niekto si možno povie, že zvieratá sú slobodné… Nad čím mám teda premýšľať? Mnohých možno vyvediem z omylu. Naozaj to nie je tak, pretože MY ľudia vládneme nad zvieratami.

Hneď ako sa na planéte Zem objavil človek, zvieratá prestali byť slobodnými. Stali sa našimi otrokmi, našim jedlom, ošatením, našimi dopravnými prostriedkami, našou drogériou, zábavou a vlastne skoro všetkým čo tu okolo seba vidíte. Len k niektorým prejavujeme svoju lásku a náklonnosť. Patria medzi ne hlavne psy a mačky. Tieto druhy spadajú medzi tie šťastné, ale čo ostatné?
Vravíme si milovníci a ochrancovia zvierat, ale sme nimi aj v skutočnosti? Veľa ľudí to o sebe vyhlasuje.
antilopy na louce
Lenže to, že mám rád psy, mačky, škrečky, vtáčiky, zo mňa nerobí skutočného milovníka v tom prípade, keď konzumujem mäso, nosím kožené veci a kupujem si kozmetiku testovanú na zvieratách. Jedno zviera ste si vyvolili ako svojho miláčika a to druhé za svoje jedlo a potrebu. Pýtam sa, je toto skutočná láska k zvieratám? Veď aj prasa, aj krava, aj sliepka a ostatné hospodárske zvieratá sú zvieratami, či nie? Väčšina ľudí sa oháňa tým, že my predsa musíme jesť mäso, pretože inak by sme zoslabli, vypadali by nám vlasy a podobne.

Ale nie je to tak, pretože bez mäsa sa skutočne žiť dá. Mäso už dávno nie je zdravé ani plné vitamínov. Práve naopak, škodí nám. A neškodíme iba sebe, ale aj zvieratám. My im ubližujeme.
volající jelen
Najlepšie to pochopíte a vcítite sa do toho tak, že si predstavíte celý tento proces. Narodíte sa, nikomu ste neublížili, nič zlé ste neurobili, chceli ste spokojne a slobodne žiť, ale niekto rozhodol za vás a vyhlásil nad vami ortieľ. Zatvoria vás do klietky kde je málo miesta, jedla a vody, a vy nemôžete ujsť a týrajú vás. Ste tam dni, roky a nakoniec príde koniec len preto, aby sa jedna strana mala dobre. Sebecké a kruté, nezdá sa vám? A toto sa robí každý deň.

Je to spravodlivé? Narodiť sa ako človek a byť pánom všetkého a narodiť sa ako zviera a byť obmedzovaný, prenasledovaný, týraný a zavraždený. Aby sme my mali komfort, ony musia trpieť. Lenže viete v čom je háčik? Na to, aby sme si zabezpečili tento pohodlný život vôbec nie je potrebné robiť tieto všetky praktiky, pretože existujú alternatívy. Pochopte, že bez mäsa sa žiť dá, ale my nechceme, lebo nám chutí. Obliekať sa do kože tiež nemusíme, ale je to v móde, a takto by sa dalo pokračovať aj ďalej.

Sú ľudia, spoločnosti, ktoré vedia vyrábať veci a žiť aj bez toho, aby bolo nutné ubližovať úbohým tvorom. Vždy je voľba a takíto ľudia by nám mali byť vzorom. Dôvodom prečo sa zamyslieť. Je mnoho stránok, obrázkov, videí, ktoré ukazujú realitu a otvárajú oči, lenže nie všetci to chcú vidieť a vedieť, a preto radšej žijú v nevedomosti. Lenže keby ste videli tie hrôzy, ktorý prebehli pred hotovým výrobkom, zaručene by ste si ho nekúpili, nezjedli, neobliekli, ale obchodné reťazce všetko zakrývajú, aby profitovali. Toto je realita.
ovce s jehnětem
Reklamy na šťastné kravičky, ktoré tancujú a spievajú sa úplne odlišujú od toho čo je skutočné. Kravičky sú znásilňované, rodia svoje mláďatká, ktoré im ihneď vezmú, aby mali mlieko. A keď už kravička mlieko nedáva hádajte čo? Zabijú ju. Utrpenie pre nič za nič. A čo sa stalo s malým bábätkom? Vzali ho hneď pár minút po pôrode.

Bolo samé, plakalo, bola mu zima. Mamičky predstavte si, že by vám zobrali dieťa a vás naďalej len znásilňovali a mali na mlieko. Nie je rozdiel v tom či ste človek či zviera, pretože aj to zviera plače za svojím dieťaťom, aj ono cíti strach a vie, že mu je ubližované. Na druhej strane cíti aj vašu lásku, nehu. Každý tvor na tejto planéte chce byť slobodný a milovaný. Dokonca aj tieto hospodárske zvieratá sa chcú hladiť, maznať. Nie len mačky a psy. Americký autor Matthew Scully to vyjadril veľmi jasne: „Možno povedať, že to čo človeka robí skutočne ľudským, je práve jeho schopnosť pochopiť, že utrpenie zvieraťa je dôležitejšie ako pôžitok z kúska mäsa.“

A teraz si znova predstavte ten svet … ten prekrásny svet, kde nie je pánom žiaden človek. Zvieratá sú slobodné a šťastné. Skáču, bežia, váľajú sa v blate, kúpu sa vo vode. Nie je to krásna predstava? O tento lepší život bojujú mnohí ľudia, ktorí sa vzdali svojho pohodlia. Aj ty sa môžeš stať takýmto človekom, ktorý si večer ľahne spať a vie, že dnes pre neho žiadne zviera nedalo to najcennejšie, ŽIVOT!