Naučme deti zodpovednosti

Mnohí rodičia považujú za nevyhnutnú ustavičnú starostlivosť o domácnosť, vrátane všetkých domácich prác. Mamičky často všetko zvládajú samá, vo väčšine prípadov ale preto, že nevyžadujú pomoc od nikoho z členov domácnosti. Niektoré mamičky často dokonca odmietajú pomoc s domácimi prácami. Mnohé presadzujú názor, že nikto neuprace tak dobre ako oni, lebo to ani správne nevie. A mamičky predsa vedia všetko a ešte aj najlepšie. Týmto štýlom však zabúdajú, že ich deti neučia zodpovednosti, ktorá je tak dôležitá pre ich ďalšie fungovanie.

etika

Deti často od malička nie sú vedené ku konaniu praktických činností v domácnosti zo strany rodičov. Ak robíte za potomka viac menej úplne všetko, doslova ho strážite a kritizujete ho koľko toho nevie, situáciu neuľahčujete sebe ani deťom. Práve v období dospievania je nevyhnutné deti viesť a predávať im časť zodpovednosti za chod domácnosti, inak sa jej len ťažko priučia v dospelosti.

Vyberte zopár povinností, ktoré bežne robíte vy a zverte ich do rúk vašich detí a verte im. Buďte trénermi vašich detí. Činnosti im pripomínajte. Po každej vykonanie činnosti ich povzbudzujte a nezabúdajte ich pochváliť. Zo začiatku sa možno budú k činnosti správať odmietavo a budú nevrlé. Po čase si však zvyknú a sami od seba budú dokonca priberať nové činnosti a rozvíjať tak zodpovednosť. Poskytnite im tak základňu kde môžu bezpečne zakotviť. Neobmedzujte ich príliš, naopak ukážte im cestu k voľnosti ale zodpovednosti.

země

Vyberte zopár povinností pre dospievajúcich:
– umývanie riadov
– umývanie či vysávanie podlahy celého bytu/domu
– umývanie okien
– starostlivosť o kvety, záhradu
– kosenie trávy
– zamykanie vstupných dverí na noc
– kŕmenie domácich miláčikov
– varenie
– pranie
– žehlenie
– starostlivosť o mladšieho súrodenca
– robenie rôznych oprav v domácnosti, menenie žiarovky
– samostatné riešenie rôznych problémov v domácnosti