Nástroj na plnenie snov

Rodičovstvo ne je ľahkou úlohou. Asi každý rodič, niekde v kútiku duše túži po tom, aby sa mu jeho dieťa „vydarilo“. Niektorí si však výchovu zamieňajú za plnenie svojich snov, ktoré nikdy nedosiahli. To však nie je správny prístup. Uškodíte iba sebe a hlavne svojmu dieťaťu.
Názory psychológov sa v tomto smere jednoznačne zhodujú. Dieťa nemá byť nástrojom na plnenie vlastných snov. Je úplne normálne, že rodičia vedú svojich potomkov k veciam, ku ktorým majú blízko i oni sami. problémom je ale to, keď to začnú preháňať.

rybolov
 
Čo je ešte zdravé?
Je úplne prirodzené, že svoje deti vediete k tomu, čo zaujíma vás. Ak sú rodičia športovci, je normálne, že ich dieťa bude chodiť na športové krúžky a športovať i s rodičmi. Ak sú orientovaní skôr k umeniu, ich dieťa bude pravdepodobne tiež. Je však potrebné rozlíšiť tenkú hranicu medzi tým, keď dieťa k niečomu vediete a medzi tým, keď ho do niečoho nútite.
Ak ste vždy túžili po kariére úspešného právnika, no namiesto toho prišla rodina a vy pracujete ako úradník v kancelárii, nesnažte sa svojich potomkov nútiť k tomu, aby vyštudovali právnickú školu. Môžete ich k niečomu takémuto viesť. Ak však zistíte, že ich právo nezaujíma, alebo v ňom vyslovene nie sú dobrí, zmierte sa s tým, že dieru do sveta urobia v inej oblasti.
 
Dajte im na výber
Každé dieťa, by malo mať k dispozícii viacero možností. Z tohto dôvodu je dobré, ak v útlom veku budú môcť skúšať viacero vecí. Nie je nič zlé na tom, ak svoje dieťa prihlásite na tanečnú, basketbal, výtvarnú aj doučovanie z matematiky. Po chvíľke uvidíte, čo je pre nich tá správna cesta. Nakoniec to uvidia aj vaše deti.

holčička
 
Počúvajte !
Dôležité je aj to, aby ste nechali svoje deti rozhodovať samé za seba. Ak vám vaša dcéra povie, že ju nebaví tanečná, ale skôr basketbal, podporujte ju v tom. ak váš syn nebude chcieť chodiť na futbal, ale na výtvarnú, netvárte sa akoby sa práve zrútil celý svet. Jednoducho svoje deti počúvajte a verte ich úsudku.