Korytnačka ako domáci miláčik

Pes, mačka, veľký papagáj, alebo malý kanárik … najbežnejšie domáce zvieratá, ktoré ľudia chovajú aby im robili spoločnosť. Stávajú sa rodinnými príslušníkmi, miláčikmi rodín a aj nenahraditeľnými spoločníkmi. Tieto zvieratá ale potrebujú našu každodennú starostlivosť, potrebujú aby ste im venovali časť zo svojho každodenného času. Ak k tomu vy, alebo niekto z rodiny trpí alergiou o zvieratku v domácnosti nie je ani reč. Nemusíte sa ale vzdávať túžby chovať zviera… skúste to s korytnačkou.

želva

Druhy korytnačiek
Vybrať si môžete z dvoch základných druhov korytnačiek, ktoré u nás bežne zoženiete v obchodoch so zvieratami – vodné a suchozemské. Nech sa už rozhodnete pre ktorúkoľvek z nich rátajte s tým, že ju budete mať niekoľko desiatok rokov. Toto zvieratko sa bežne dožíva 50 a viac rokov, takže vám môže robiť spoločnosť celý váš život.

Vodné korytnačky
Najčastejšie u nás nájdete korytnačku písmenkovú.  Dovážajú sa do Európy z USA a Mexika. Na krku aj hlave majú hnedé, tmavohnedé a žlté pásiky. Za očami majú červené škvrny.
Je vhodné ich chovať v akváriách, kde väčšia časť je tvorená vodou. Nezabudnite aj na súš, aj keď ide o vodnú korytnačku, potrebuje aj suchú zem. Optimálna teplota vody je okolo 23°C.
Najviac im chutí hovädzie mäso, ryby, dafnie, ale aj varené vajcia, ktoré im dajte aj so škrupinkou.
Staršie a väčšie korytnačky môžete pustiť aj do jazierka (ak ho máte na záhrade)

želvička

Suchozemské korytnačky
Možno sa vám zdá, že so suchozemskými korytnačkami bude menej roboty… nie, nie je. Tieto korytnačky potrebujú terárium. Ak by ste ich nechali voľne v dome, alebo byte mohli by prechladnúť. Suchý vzduch, chladnejší vzduch pri zemi, prievan,… to všetko môže korytnačke ublížiť.
Podľa druhu korytnačky zvoľte potravu. Niektoré druhy jedia rastliny (púpava, karfiol, ovocie, zelenina), iné druhy zas patria medzi mäsožravce (hovädzie mäso – varené, alebo surové)
Nezabúdajte korytnačku denne kŕmiť a pravidelne jej čistiť terárium. Tiež si všímajte jej správanie (či prijíma potravu, ako pláva,… či nie je chorá).Toto zviera vám totižto nedokáže dať najavo čo potrebuje.