Dovolenka v európskej divočine

Počas roka sa väčšina z nás vžije do role uponáhľanej postavičky, ktorá kmitá medzi prácou, rodinou a sem-tam nejakým hobby. Trochu divočiny si možno užijete večer alebo cez víkend, ak rovno neodkvecnete do postele. Nech sa páči, je tu päť výnimočných miest, ktoré stojí za to vidieť, privedú Vás na iné myšlienky:

kemo

1.      Rysy v Španielsku – iberijské rysy dosahujú veľkosť líšky a sú najvzácnejšími európskymi mačkovitými šelmami. Nájsť ich na safari v Andalúzii môže trvať niekoľko dní, ktoré si môžete spríjemniť úžasnými výhľadmi a obdivovaním menej zriedkavých španielskych kráľovských orlov alebo kancov. Prichýlia Vás v dedinkách pohostinní miestni.

2.      Medvede vo Fínsku – hlboké lesy pozdĺž Fínsko-Ruskej hranice sú domovom pre obrovské predátory. Hnedé medvede, vlky a nepolapiteľné rosomáky sa Vám podarí zachytiť v prípade, že sa vyzbrojíte dostatočnou trpezlivosťou a vydržíte niekoľko nocí v spacákoch. Výlety na kanoe Vás posunú na dosah k sobom a sovám.

zvíře

3.      Veľryby v Portugalsku – hovorí sa, že na Azorských ostrovoch k Vám priplávajú vráskavce ozrutné tak blízko, že môžete cítiť ich dych. Keby aj nie, stret s najväčším zvieraťom aké ste kedy stretli, vo Vás jednoducho musí zanechať silný zážitok. Potešia Vás aj delfíny, karety alebo morské vtáky, ktoré môžete pozorovať z horského vrcholu, ochutnávajúc vynikajúce vínko.

4.      Vtáky v Rumunsku – na území delty Dunaja sa odohráva v labyrinte vodných tokov, močarísk a lesíkov krásne úchvatné predstavenie. Pelikány sa čľapotajú vo vode, včeláriky a sokoly svištia nad hlavami, pomedzi nohy Vám skáču žaby. Milovníci vtáctva si z pohodlia hausbótu môžu postriehnuť na 175 druhov vtákov, ostatných upútajú aj vážky a šakaly. Malebné rybárske osady a hnedé medvede kúsok na severe v Karpatoch tiež stoja za to.

pelikán

5.      Kone vo Francúzsku – v oblasti Camargue na Vás čaká niekoľko prekvapení. Slnkom zaliate roviny sú domovom pre armádu ružových plameniakov, nádherné biele kone a čierne býky. Na skalách popri citadelách sa vyhrievajú hady, oblohu križujú zlaté orly a o rieky sa starajú bobry. Ktorýmkoľvek smerom sa vyberiete, odnesiete si mnoho zážitkov. Okrem exkurzií budete určite spomínať aj na rôznorodosť v gastronómii.