Chráňte svoje spotrebiče pred prepätím

Televízor, domáce kino, notebook, počítač, mobilný telefón, chladnička, mraznička, el. rúra,…. v našich domácnostiach sa nachádza veľmi veľa elektrických zariadení, bez ktorých si nevieme život ani predstaviť. Investovať do ich ochrany sa rozhodne oplatí.

blesky

Prepäťová ochrana
Na otázku „čo je prepäťová ochrana?“ je odpoveď jednoduchá. Táto ochrana ochráni vaše elektrické spotrebiče pred náhlym a neočakávaným zvýšením elektrického napätia. Vysoké napätie môže zničiť nie len vaše spotrebiče, ale aj celú elektriku v domácnosti. Systém prepäťovej ochranysa skladá z viacerých stupňov, ktoré ak sú správne nainštalovaná vás pred výkyvmi elektrického prúdu dostatočne ochránia.

Vznik prepätia
Prepätie môže vzniknúť kedykoľvek. Nemusí ísť len o priamy zásah blesku do bytovky či rodinného domu.Za jeho príčinou môžu byť vonkajšie, ale aj vnútorné vplyvy.

elektrikář

1. Atmosférické výboje (LEMP) – vonkajšie.
Najčastejšie vzniká tento druh prepätia priamym úderom blesku do domu. Na to, aby vzniklo prepätie aj u vás doma postačí ak blesk udrie do vedľajšieho domu, do najbližšej rozvodnej siete vysokého napätia či do jej blízkosti. Následne sa bude vlna prepätia šíriť ďalej a všetko čo zasiahne – všetko čo je napojené na elektrickú sieť spáli. Vrátane televízora, na ktorom práve niečo zaujímavé sledujete. Rozmýšľať nad investovaním financií do prepäťovej ochrany TV lepšie skôr než sa s niečím podobným stretnete na vlastnej koži.

televize

2. Spínacie prepätie (SEMP) – vnútorné
Vnútorné prepätie vzniká vo vnútri elektrickej inštalácie. Za ich vznikom môže byť zapínanie a vypínanie žiariviek, vypnutie či zapnutie elektrického oblúka (zváračka), vypínanie indukčných zariadení, náhle zmeny záťaže,… prepätie môže spôsobiť aj náhly skrat. Koľko krát sa vám podarilo doma vyhodiť poistky keď ste zapli naraz veľa spotrebičov? Náhlym odpojením jedného z nich môže dôjsť k prepätiu a zničíte si ďalší spotrebič.
Výkyvy v elektrickom prúde môžu zničiť nie len vaše spotrebiče, ale aj spáliť elektrické rozvody a spôsobiť požiar domu či bytu.