Budúcnosť a kariéra vašich detí? Elektronika, technika a internet

Dnešná mládež a deti jednoznačne vyrastajú s technológiami, ktoré sú ich pravidelným spoločníkom. Tak, ako naša generácia disponovala televíziou a hudobným prehrávačom, dnešná generácia sa už rodí v ruke s tabletom, smartfónom a vo svojej izbe s notebookom. Tieto pomôcky sú súčasťou ich každodenného života od narodenia. Nevraviac o internete a neustálom pripojení wi-fi.

tablet

Logicky by sme sa tak mohli nazdávať, že z tejto generácie vyrastú ľudia, ktorí sa budú môcť zamestnať v IT priemysle a na podobných pozíciách, ktoré si žiadajú vyššiu znalosť pri ovládaní technológií či programovania, tvorby softvéru, grafiky, textov a pod. Majú k tomu všetky predpoklady, no aj napriek tomu sa takéto uchytenie na trhu týka možno malej štvrtiny z nich, ostatní sú na tom v tomto smere v podstate rovnako, ako generácie pred nimi. Je prekvapivé, že tieto pozície, ktoré si žiadajú technickú alebo digitálnu gramotnosť zostávajú takmer rovnako náročné a teda ťažko obsaditeľné. Prečo je to tak?

Našli by sme viac dôvodov, chyba v niektorých prípadoch nemusí byť len v samotných záujemcoch o prácu, ale priznajme si, že trištvrte dnešnej mládeže aj napriek tomu, že doslova od narodenia vyrastá s modernými technológiami, ich až do dospelosti využíva prevažne k návšteve sociálnych sietí, k hraniu videohier, počúvaniu  hudby cez Youtube,… no a to je možno všetko. V podstate len menšina z nich si nájde čas študovať túto techniku do hĺbky a pohrať sa so zložitejšími nástrojmi alebo softvérom, v podstate málokto pravidelne využíva i ten základ ako Microsoft Word či Excel a pod.

klávesnice

A pokiaľ sa na dnešnú dobu pozrieme realisticky, práca s elektronikou a modernými technológiami, ako aj v IT priemysle a programovaní zažíva zlatú éru. Tento tovar a služby sú dnes pravidelne žiadané vo veľkom množstve a spoločnosti vyrábajúce alebo pracujúce na tomto druhu produktov či služieb každopádne očakávajú čerstvú pracovnú silu.

  • Ale získavajú ju? No nie v takom počte, v akom by sme si predstavovali.
  • Preto by bolo pre budúcnosť dnešnej mládeže skutočne na mieste, ak by sa modernej technológii začala venovať hlbšie. Majú k tomu všetky predpoklady a môže ich čakať celkom úspešná a z pohľadu platu i pracovnej náplne lákavá kariéra.