Bohatstvo je to čo ušetríte, nie to čo miniete


Naozaj to potrebujem?
prvá otázka, ktorú si v obchode položíte bude táto. Naozaj to potrebujete? Povedzme si na rovinu, že každý z nás má doma neskutočný počet predmetov, ktoré len zbierajú prach. Keď ste si istý, že to u vás doma nenájde využitie tak to nekupujte nech to je akokoľvek lákavá ponuka.

pokladna

Šetriť energiou sa oplatí
Nie len tou vašou, ale aj elektrinou, vodou a plynom. Vypnite televíziu keď ju nesledujete a všade za sebou zhasínajte svetlo. uplatňujte od tejto chvíle do konca života a každý rok na vás bude čakať pekná suma z preplatkov.

Nehanbite sa výpredajov
To čo je v obchode teraz tam bude aj o mesiac a za polovičnú cenu. Taká návšteva second-handu má svoje výhody, pretože sa nemusíte báť, že budete nosiť rovnaké oblečenie ako polovica mesta a stále tam nájdete pekné a moderné kúsky. S kúpou nového počítača môžete počkať aj o mesiac keď bude cena o polovicu nižšia a za ušetrené peniaze môžete ísť na dovolenku. Potraviny samozrejme vo výpredaji radšej nekupujte.

sleva

Sledujte svoje financie
Zapisujte si všetky svoje mesačné výdavky a zistite, kde sa dá usporiť. Založte si knihu na účty a majte prehľad o tom koľko míňate. Pokiaľ ste živnostníkom účtenky sa vám môžu neskôr zísť a ďalšie ušetrené financie sú na svete.

Používajte nohy
Cena benzínu a nafty stúpa a ak môžete nechajte auto doma a zoberte bicykel alebo použite vlastné nohy. Robíte to pre seba a máte to 2v1. Zostatok na účte bude stúpať a ručička na váhe klesať. Príroda sa vám za to tiež raz poďakuje.

investice

Spôsobov ako ušetriť je veľa, ale stále sme len ľudia, ktorí majú svoje potreby. Rozdeliť si peniaze na domácnosť a zábavu bude dobrým ťahom a odoprieť si neduhy v podobe cigariet a alkoholu tiež prispejú ku kvalitnejšiemu životu. Nič však nepreháňajte, pretože všetkého veľa škodí a tak to je aj so šetrením.