Ako podnikatelia dokážu s rozvahou prijímať stresové situácie

Podľa  prieskumu amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, asi 70 miliónov dospelých teraz praxe buď jogy alebo meditácie. Medzi rokmi 2012 a 2017 sa počet ľudí, ktorí chodili na jógu zvýšil o 55 percent, a tí, ktorí praktizujú meditáciu, sa takmer strojnásobil.

stres

Nie všetok stres je vytvorený rovnako
Negatívny stres alebo úzkosť nastáva, keď vidíte stresora ako hrozbu a niečo, čo bude mať nevyhnutne negatívny výsledok. To môže viesť k strachu, úzkosti a depresii. Chronické, rutinné utrpenie môže dokonca  ohroziť vaše zdravie  a prispieť k vážnym problémom vrátane srdcových ochorení, cukrovky, vysokého krvného tlaku a iných ochorení.
To, na čom záleží najviac je, ako ho vnímame – a my môžeme trénovať naše mozgy tak, aby reagovali pozitívnejšie v situácii, keď sa vyskytujú stresujúce situácie.

Chráňte sa pred negatívnym stresom
Psychologička Melanie Greenbergová porovnáva mierny stres s očkovacími účinkami vakcíny. Rovnako ako chrípka, ktorá obsahuje malé množstvo vírusu, vystavenie primeranému množstvu stresu vás môže imunizovať proti katastrofálnejšej reakcii. Riadenie niektorých stresov vám pravdepodobne zvýši odolnosť a zároveň vás naučí, ako pozitívne reagovať na budúcich stresorov.
Budovanie sily prostredníctvom stresu je fenomén, ktorý výskumníci preukázali prostredníctvom akademických štúdií. Vo viacročnom prieskume, ktorý bol uverejnený v roku 2010, sa  doktor Mark Seery a jeho kolegovia dozvedeli, že nepriaznivé skúsenosti môžu budovať odolnosť a posilňovať duševné zdravie a pohodu.

relax

Zamerajte sa len na to, čo môžete zmeniť
Nemôžete ovplyvniť ani ekonomiku, trhové sily, zamestnanca, ktorý náhle skončí, alebo konkurenta, ktorý vnikne do vášho priestoru. Nemá zmysel míňať svoju duševnú energiu na veci, ktoré nemôžete zmeniť. Ale ak sa ocitnete v stresovej špirále, zhlboka sa nadýchnite a znovu získajte svoje zameranie.
Odporúčame napísať jednoduchý zoznam. Rozdeľte svoju stránku na dva stĺpce: ten, ktorý popisuje veci, ktoré môžete zmeniť, a ten, ktorý obsahuje zoznam všetkého, čo nemôžete. Na konci tohto cvičenia budete vedieť, kde sústrediť svoju pozornosť a čo ignorovať úplne.